Çantanın Tarihçesi

tarafından Kategoriler: Çanta Üretimi

Çanta, kişisel eşyalarımızı yanımızda taşımamızı kolaylaştıran bir araçtır. Geçmişten günümüze gelene kadar hem şekil, hem boyut olarak birçok değişime uğramıştır. Eskiden kadınlar tarafından daha çok kullanılan çantalar, günümüzde erkeklerin de olmazsa olmazı haline gelmektedir.

Çantanın tarihçesi, Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Orta Asya Türkleri dokuma çanta alanında kendilerini geliştirmişlerdir. Urartular, Sümerler ve Mısırlılara ait hiyerogliflerde çanta figürü bulunmaktadır. Sümer tanrısı Anunnaki çizimlerindeki çanta dikkat çekici ilginç bir unsur olarak karşımıza çıkar.  Ayrıca Sümerler’e ait olduğu bilinen heykellerde de (Şanlıurfa-Göbeklitepe’de bulunan) çanta detayı yer almaktadır.

Türklerin tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre çantaları, kılıf, heybe, torba, zembil gibi çeşitli farklı isimlerde kullanmıştır. Aynı zamanda başlangıcı 1453’e dayanan saraciyede, (Deri, muşamba vb. yapılan bavul, çanta, cüzdan, kemer vb. ürün) Osmanlı zamanından beri Türklerin çanta üretiminde önemli rol oynadığını gösterir. Cumhuriyet ile birlikte batı tarzının etkisinde kalınmış, bu durum çanta üretimine yansımıştır. Gelişen teknoloji çanta modellerinin çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Özellikle tekstil sanayinin hızla gelişmesi ile çanta sektörünün kapsamını arttırmıştır.

19. yüzyıl sonlarına doğru çanta insanlar tarafından modern biçimiyle kullanılmaya başlanmıştır.

2. Dünya savaşı sonrasında ise, çanta kullanımı bir gereklilikten çok kıyafeti tamamlayan bir aksesuar olarak görülmüştür. 19. Yüzyılda elde taşınan valizlerden ilham alınarak, erkeklerin kullandığı el çantaları üretilmeye başlanmıştır. 1920’li yıllarda bazı markaların fermuar kullanmaya başlaması çanta üretiminde çığır açmıştır. Günümüzde ise ebat, biçim, renk gibi özelliklerle kullanım ihtiyacına göre pek çok farklı model ile kullanıma sunulmaktadır.

Kullanım alanlarına göre çanta çeşitlerini 2 başlık altında toplayabiliriz.

1-Spor Çantalar: Günlük hayatta tercih edilen çantalar bu kategoride yer alır. Spor çantaların bazı detayları fantezi de olabilir. Genellikle iş, okul, plaj, seyahat vs. kullanım alanındaki çantalar da bu gruba dahildir.  Ayrıca spor çantalar spor giyimin tamamlayıcısıdır.

2-Fantezi Çantalar:  Üretim malzemesi, yapım ve süslemesi bakımından fantezi bir görünümleri vardır. Parti, makyaj, gece vb. çantalar bu gruptadır. Fantezi çantalar, parlak, işlemeli ve simli kumaşlardan yapılır. Bayanların kullanmaktan vazgeçemediği gece çantaları bu gruba örneklendirilebilir.

Kullanılan Hammaddeye göre Çanta Çeşitleri

  • Deri Çantalar:  İnsanın varoluşundan beri, taş ve ağaç sonrasında kullanılan doğal malzemelerden biri de deridir. Dayanıklı ve ömrü uzun bir hammaddedir. Çeşitli renklerde üretimi yapılmaktadır.
  • Kumaş Çantalar: Tekstil sektörü haricinde çanta üretiminde de kumaş kullanılan bir hammaddedir.  Sırt çantaları ve el çantalarında üreticiler tarafından tercih edilmektedir.
  • Metal Çantalar:  Genellikle gece organizasyonlarında kıyafeti tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılmaktadır. Özellikle modacılar  tarafından tercih sebebidir.
  • Hasır ve Kamış Çantalar:  Kamışların çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle oluşan çantalardır. Yaz mevsiminde kullanılan çantalardır.
  • Pul Boncuk Çantalar:  Zincir, pul, boncuk gibi materyallerden oluşan çantalardır. Genellikle kadınlar tarafından, gece kullanımı tercih edilmektedir.
  • Yumuşak Çantalar: Yumuşak yüzeyli, fermuarlı, fermuarsız, büzgülü, kapaksız, kapaklı veya yapıştırmalı olarak çeşitlilik göstermektedir. Yumuşak yüzeylidirler. Günlük kullanıma uygun bir çanta çeşididir.